1. Hitta atommassorna:
* Kol (c):12.011 g/mol
* Väte (H):1,008 g/mol
2. Multiplicera atommassan för varje element med dess abonnemang i formeln:
* Kol:12.011 g/mol * 4 =48.044 g/mol
* Väte:1,008 g/mol * 10 =10,08 g/mol
3. Lägg till resultaten tillsammans:
* 48,044 g/mol + 10,08 g/mol = 58,124 g/mol
Därför är molekylmassan för butan (C₄H₁₀) 58.124 g/mol.