• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad skulle vara volymen i liter på 85,5 gram kolmonoxid vid?
    Du ber om volymen kolmonoxid (CO) med tanke på dess massa. För att göra detta måste du känna till temperaturen och tryck av gasen. Här är varför och hur man löser detta:

    Varför temperatur och tryckämne

    Volymen på en gas är direkt relaterad till dess temperatur och tryck. Så här::

    * Temperatur: När temperaturen på en gas ökar rör sig molekylerna snabbare och sprids ut och ökar volymen.

    * Tryck: När trycket på en gas ökar pressas molekylerna närmare varandra och minskar volymen.

    med den ideala gaslagen

    Den ideala gaslagen är det vanligaste sättet att relatera volym, tryck, temperatur och mängd för en gas. Det uttrycks som:

    pv =nrt

    Där:

    * p =Tryck (i atmosfärer, ATM)

    * v =Volym (i liter, l)

    * n =Antal mol (mol)

    * r =Idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

    * t =Temperatur (i Kelvin, K)

    Så här löser du problemet:

    1. Beräkna antalet mol (n) för CO:

    * Hitta den molmassan av CO (12,01 g/mol för C + 16,00 g/mol för O =28,01 g/mol)

    * Dela upp massan av CO med molmassan:

    * n =85,5 g / 28,01 g / mol =3,05 mol

    2. Du måste tillhandahålla temperaturen (t) och tryck (p) för kolmonoxidgasen.

    3. Lös för volym (V):

    * Ordna om den ideala gaslagen:v =(nrt) / p

    * Anslut värdena för N, R, T och P.

    Exempel:

    Låt oss säga att temperaturen är 25 ° C (298 K) och trycket är 1 atm.

    * V =(3,05 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 298 k) / 1 atm

    * V ≈ 75,2 l

    Därför är volymen på 85,5 gram kolmonoxid vid 25 ° C och 1 atm cirka 75,2 liter.

    Viktig anmärkning: Kom ihåg att alltid inkludera temperaturen och trycket när du frågar om en gasvolym.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com