• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken volym skulle ockuperas av 2 mol propangas C3H8 vid standardförhållanden?
    Så här beräknar du den volym som ockuperas med 2 mol propangas vid standardförhållanden:

    Förstå koncepten

    * Standardförhållanden (STP): Standardtemperatur och tryck definieras som 0 ° C (273,15 K) och 1 atm tryck.

    * Idealisk gaslag: Den ideala gaslagen säger att pv =nrt, där:

    * P =tryck (i ATM)

    * V =volym (i liter)

    * n =antal mol

    * R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

    * T =temperatur (i Kelvin)

    Beräkning

    1. Identifiera de kända värdena:

    * n =2 mol

    * P =1 atm

    * T =273,15 K

    * R =0,0821 l · atm/mol · k

    2. Omorganisation Den ideala gaslagen som ska lösas för volym (V):

    V =(nrt) / p

    3. ersätt värdena och lösa:

    V =(2 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 273,15 k) / 1 atm

    V =44,8 l

    Därför skulle 2 mol propangas uppta en volym på 44,8 liter vid standardförhållanden.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com