1. Hitta den molmassan av CO2:
* Kol (c) har en molmassa på 12,01 g/mol
* Syre (O) har en molmassa på 16,00 g/mol
* CO2 har ett kol och två syreatomer, så dess molmassa är:12,01 g/mol + (2 * 16,00 g/mol) =44,01 g/mol
2. Använd formeln:
* Mol =massa / molmassa
3. Beräkna:
* Mol =28 g / 44,01 g / mol
* Mullvader ≈ 0,64 mol
Därför finns det cirka 0,64 mol i 28 gram CO2.