Formel:
Effekt (p) =ström (i) x spänning (v)
givet:
* Nuvarande (i) =22 a
* Spänning (V) =240 V
Beräkning:
P =22 A * 240 V
P =5280 watt
Svar: Den elektriska klädtorkaren använder 5280 watt kraft.