Förstå koncepten
* Power (P): Hastigheten med vilken elektrisk energi överförs. Mätt i watt (W).
* Current (i): Flödet av elektrisk laddning. Mätt i ampere (a).
* spänning (V): Den elektriska potentialskillnaden mellan två punkter. Mätt i volt (V).
Formel
Förhållandet mellan kraft, ström och spänning är:
* p =i * v
Beräkning
1. givet:
* Nuvarande (i) =250 a
* Spänning (V) =24,0 V
2. ersätt värdena i formeln:
* P =250 A * 24,0 V
3. Beräkna kraften:
* P =6000 w
Svar: Startmotorn i den stora lastbilen levereras med 6000 watt kraft.