• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Hur mycket kraft konsumeras av en lastritning 10a med 120 V över den?
    Så här beräknar du den konsumerade kraften:

    Formel:

    Effekt (P) =spänning (V) × ström (i)

    Beräkningar:

    * V =120 volt

    * I =10 ampere

    * P =120 volt × 10 ampere

    * P =1200 watt

    Svar: Lasten förbrukar 1200 watt kraft.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com