Förstå koncepten
* arbete: Arbetet utförs när en kraft får ett objekt att flytta ett visst avstånd. Det beräknas som:arbete (w) =kraft (f) × avstånd (d)
* Joules: Arbetsenheten är Joule (J).
* Newtons: Styrkansenheten är Newton (N).
Lösning av problemet
1. Vi vet:
* Kraft (f) =100 n
* Arbete (w) =150 j
2. Vi måste hitta: Avstånd (d)
3. med formeln: W =f × d
4. Omarrangering av formeln för att lösa för avstånd: d =w / f
5. ersätter värdena: d =150 J / 100 n =1,5 meter
Svar: Stenen lyftes 1,5 meter .