Formel:
Densitet =massa / volym
givet:
* Massa =6.118 g
* Volym =3,04 cm³
Beräkning:
Densitet =6.118 g / 3.04 cm³
Densitet ≈ 2,01 g/cm³
Svar: Densiteten för det okända objektet är ungefär 2,01 g/cm³ .