• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Hur många fot reste på en sekund med 60 km / h?
    Så här beräknar du det:

    1. Konvertera kilometer per timme till meter per sekund:

    * 1 kilometer =1000 meter

    * 1 timme =3600 sekunder

    Så 60 km / h är lika med:

    * (60 km/h) * (1000 m/km) * (1 h/3600 s) =16,67 m/s

    2. Konvertera mätare per sekund till fot per sekund:

    * 1 meter =3,281 fot

    Därför är 16,67 m/s lika med:

    * (16,67 m/s) * (3.281 ft/m) = 54,71 fot per sekund

    Så reser på 60 km/h motsvarar att resa med cirka 54,71 fot per sekund.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com