• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Ett föremål med en massa på 21 kg lyfts genom avstånd 7 meter hur mycket arbete som gjorts?
    Så här beräknar du det utförda arbetet:

    Förstå koncepten

    * arbete: Arbetet utförs när en kraft får ett objekt att flytta ett visst avstånd. Det beräknas som:arbete (w) =kraft (f) x avstånd (d)

    * kraft på grund av tyngdkraften: Kraften som verkar på ett föremål på grund av tyngdkraften är dess vikt, beräknad som:kraft (f) =massa (m) x acceleration på grund av tyngdkraften (g). Accelerationen på grund av tyngdkraften (g) är ungefär 9,8 m/s².

    Beräkningar

    1. Beräkna kraften på grund av tyngdkraften:

    * F =m * g

    * F =21 kg * 9,8 m/s²

    * F =205,8 N (Newtons)

    2. Beräkna det utförda arbetet:

    * W =f * d

    * W =205,8 n * 7 m

    * W =1440,6 J (Joules)

    Svar: Det arbete som görs för att lyfta objektet är 1440,6 joules.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com