Förstå koncepten
* Potentialskillnad (spänning): Potentialskillnaden mellan två punkter är det arbete som gjorts per enhet för att flytta en laddning från en punkt till den andra. Det mäts i volt (V).
* arbete: Arbetet utförs när en kraft orsakar en förskjutning. I samband med el utförs arbetet när en laddning flyttas genom ett elektriskt fält.
Formel
Arbetet som gjorts (W) för att flytta en laddning (Q) över en potentiell skillnad (V) ges av:
W =q * v
Beräkning
* Q =2 C (laddning)
* V =12 V (potentialskillnad)
W =2 C * 12 V =24 J (Joules)
svar
Arbetet som görs för att flytta en laddning på 2 C över två punkter med en potentiell skillnad på 12 volt är 24 joules.