• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är massan av en bit aluminiumfolie som 10,0 cm med 5,0 0,0018 tjock?
    Så här beräknar du massan på aluminiumfolien:

    1. Beräkna volymen:

    * Område: 10,0 cm * 5,0 cm =50,0 cm²

    * Tjocklek: 0,0018 cm

    * Volym: 50,0 cm² * 0,0018 cm =0,09 cm³

    2. Konvertera volym till kubikmeter:

    * 1 cm³ =1 x 10⁻⁶ m³

    * 0,09 cm³ * (1 x 10⁻⁶ m³/cm³) =9 x 10⁻⁸ m³

    3. Använd densiteten för aluminium:

    * Aluminiumtäthet:2700 kg/m³

    4. Beräkna massan:

    * massa =densitet x volym

    * Massa =2700 kg/m³ * 9 x 10⁻⁸ m³ =0,000243 kg

    5. Konvertera till gram:

    * 0,000243 kg * 1000 g/kg =0,243 g

    Därför är aluminiumfolie massan ungefär 0,243 gram.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com