• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Om en rund ballong har radie på 10,0 cm vid 273 K, vad kommer att vara 373 K?
    Så här löser du detta problem, som involverar förhållandet mellan temperatur och volym av en gas:

    Förstå konceptet

    Detta problem använder Charles lag, som säger att volymen av en idealisk gas är direkt proportionell mot dess absoluta temperatur när trycket hålls konstant.

    Formel

    Charles lag kan uttryckas som:

    V₁/t₁ =v₂/t₂

    där:

    * V₁ =initial volym

    * T₁ =initial temperatur (i Kelvin)

    * V₂ =slutvolym

    * T₂ =sluttemperatur (i Kelvin)

    Beräkningar

    1. Konvertera temperaturer till Kelvin:

    * T₁ =273 K (redan i Kelvin)

    * T₂ =373 K

    2. Hitta förhållandet temperaturer:

    * T₂ / T₁ =373 K / 273 K =1,36

    3. Bestäm den slutliga volymen:

    * Eftersom volymen är direkt proportionell mot temperaturen kommer den slutliga volymen att vara 1,36 gånger den initiala volymen.

    * För att hitta den slutliga volymen (V₂) behöver vi den initiala volymen (V₁). Vi vet att ballongens radie är 10 cm. Låt oss beräkna den ursprungliga volymen:

    * V₁ =(4/3) πr³ =(4/3) * π * (10 cm) ³ =4188,79 cm³ (ungefär)

    4. Beräkna den slutliga volymen:

    * V₂ =v₁ * (t₂/t₁) =4188,79 cm³ * 1,36 =5704,25 cm³ (ungefär)

    svar

    Volymen på den runda ballongen vid 373 K kommer att vara ungefär 5704,25 cm³ .

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com