• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    En förening bildad av 0,059 mol väteand 0,94 oxyegn har en molekylmassa 34,0 Vad är formeln denna förening?
    Så här bestämmer du formeln för föreningen:

    1. Hitta molförhållandet mellan väte och syre:

    * Dela upp molens mullvadar med det minsta antalet mol:

    * Väte:0,059 mol / 0,059 mol =1

    * Syre:0,94 mol / 0,059 mol ≈ 16

    * Detta ger oss ett preliminärt molförhållande av H₁O₁₆, men det är osannolikt att det är den faktiska formeln.

    2. Beräkna den empiriska formelmassan:

    * Den empiriska formelmassan är massan för det enklaste helnummerförhållandet för element i föreningen.

    * H₁O₁₆:(1 x 1,01 g/mol) + (16 x 16,00 g/mol) ≈ 257,01 g/mol

    3. Bestäm molekylformeln:

    * Dela upp föreningens molekylmassa med den empiriska formelmassan:

    * 34,0 g/mol/257,01 g/mol ≈ 0,13

    * Detta betyder att molekylformeln är ungefär 0,13 gånger den empiriska formeln. Eftersom vi behöver hela siffror kan vi multiplicera den empiriska formeln med 8 för att få ett helt nummer:

    * 0,13 x 8 ≈ 1

    * Molekylformeln är då:(h₁o₁₆) ₈ = h₈o₁₂₈

    Viktig anmärkning: Den beräknade molekylformeln H₈O₁₂₈ är extremt osannolikt att vara en stabil förening. Det är viktigt att inse att den givna informationen kan vara felaktig eller förenings bildning är mycket osannolik.

    Låt mig veta om du har några andra kemifrågor!

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com