• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Hur många mol ett lösta ämnet finns i 12,0 L 3,00 m HCl?
    Så här beräknar du molens lösningar i en lösning:

    Förstå molaritet

    Molaritet (M) är en koncentrationsenhet som representerar mol lösning per liter lösning.

    Beräkning

    1. givet:

    * Volym av lösning (V) =12,0 L

    * Molaritet av lösningen (M) =3,00 m

    2. Formel:

    Mol av lösta ämnen (n) =molaritet (m) * Volym av lösning (v)

    3. Ersättningsvärden:

    n =3,00 m * 12,0 l

    4. Beräkna:

    n =36,0 mol

    Svar: Det finns 36,0 mol av HCl närvarande i 12,0 L 3,00 M HCl -lösning.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com