1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:
2 H₂ + O₂ → 2 H₂O
2. Konvertera gram O₂ till mol:
* Molmassa av O₂ =32 g/mol
* Mol O₂ =(355 g o₂) / (32 g / mol) =11,09 mol o₂
3. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen:
* Den balanserade ekvationen visar att 1 mol O₂ producerar 2 mol H₂O.
4. Beräkna mol H₂O:
* Mol av H₂O =(11,09 mol o₂) * (2 mol H₂O / 1 mol o₂) = 22,18 mol H₂O
Därför kommer 355 g O₂ att producera 22,18 mol H₂O.