• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken volym behövs för att lagra 0,08 mol heliumgas vid 204,67 kp och 300 K?
    Så här löser du detta problem med den ideala gaslagen:

    1. Den ideala gaslagen

    Den ideala gaslagen är:

    Pv =nrt

    Där:

    * P =tryck (i Pascals)

    * V =volym (i kubikmeter)

    * n =antal mol

    * R =idealisk gaskonstant (8.314 J/mol · k)

    * T =temperatur (i Kelvin)

    2. Konvertera enheter

    * Tryck: Konvertera KPA till Pascals:204.67 KPA * 1000 PA/KPA =204670 PA

    3. Ordna om den ideala gaslagen som ska lösas för volym (V)

    V =(nrt) / p

    4. Anslut värdena

    V =(0,08 mol * 8.314 J / mol · k * 300 K) / 204670 PA

    5. Beräkna volymen

    V ≈ 0,00097 m³

    6. Konvertera till en mer bekväm enhet

    * kubikmeter till liter: 0,00097 m³ * 1000 l/m³ ≈ 0,97 l

    Därför skulle du behöva cirka 0,97 liter för att lagra 0,08 mol heliumgas vid 204,67 kPa och 300 k.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com