1. Hitta den molmassan för SBCL3:
* SB (antimon) har en molmassa på 121,76 g/mol
* Cl (klor) har en molmassa på 35,45 g/mol
* SBCL3 har en molmassa på 121,76 + (3 * 35,45) =228,11 g/mol
2. Använd formeln:
* Mol =massa / molmassa
3. Beräkna mullvadarna:
* Mol =114 g / 228,11 g / mol =0,5 mol
Därför finns det 0,5 mol i 114 g SBCL3.