1. Förstå begreppen
* Specifik värmekapacitet: Mängden värmeenergi som krävs för att höja temperaturen på 1 gram av ett ämne med 1 graders Celsius (eller Kelvin).
* Värmeöverföring: Värmeenergi flyter från ett varmare föremål till ett svalare föremål tills de når termisk jämvikt.
2. Ställ in ekvationerna
Vi använder följande ekvation för att beräkna värmeöverföringen:
* q =mcΔt
Där:
* Q =Värmeenergi överförd (i Joules)
* m =massa (i gram)
* C =specifik värmekapacitet (i j/g ° C)
* ΔT =förändring i temperatur (i ° C)
3. Beräkna värmen som absorberas av vattnet
* m_water =35,0 g (Förutsatt att vattendensiteten är 1 g/ml)
* c_water =4.184 J/g ° C (Specifik värmekapacitet för vatten)
* Δt_water =34,5 ° C
* q_water =m_water * c_water * Δt_water
* q_water =(35,0 g) * (4.184 J/g ° C) * (34,5 ° C) =5045,7 J
4. Beräkna värmen som förlorats av det okända ämnet
* q_substance =-q_water (Eftersom värmen som förloras av ämnet är lika med värme som erhållits av vattnet)
* q_substance =-5045,7 j
5. Beräkna ämnets specifika värmekapacitet
* m_substance =4,82 g
* ΔT_SubStance =(115 ° C - 28,7 ° C) =86,3 ° C
* q_substance =m_substance * c_substance * Δt_substance
* -5045,7 J =(4,82 g) * C_SUBSTANCE * (86,3 ° C)
* c_substance =-5045,7 J/(4,82 g * 86,3 ° C) =-1,21 J/g ° C
Viktig anmärkning: Den specifika värmekapaciteten kan inte vara negativ. Detta indikerar att det kan finnas ett fel i den givna informationen, eller vi kan ha missat ett steg i våra beräkningar.
dubbelkontrollera ditt arbete
* Se till att du har använt rätt enheter under hela beräkningarna.
* Granska de initiala förhållandena och se till att de är realistiska.
Om du fortfarande är osäker på resultatet, vänligen ange den ursprungliga källan till problemet.