1. Hitta den molmassan av samarium (SM):
* Den molära massan av samarium är ungefär 150,36 g/mol. Du kan hitta detta på den periodiska tabellen.
2. Beräkna antalet mol samarium:
* Dela den givna massan av den molmassan:
* Moll av SM =56,279 g / 150,36 g / mol ≈ 0,3744 mol
3. Använd Avogadros nummer för att hitta antalet atomer:
* Avogadros nummer är 6.022 x 10^23 atomer/mol.
* Multiplicera antalet mol med Avogadros nummer:
* Antal atomer =0,3744 mol * 6,022 x 10^23 atomer/mol ≈ 2,25 x 10^23 atomer
Därför finns det cirka 2,25 x 10^23 atomer i 56,279 g samarium.