1. Beräkna den molmassan av Cuso₄:
* CU:63,55 g/mol
* S:32,06 g/mol
* O (4 atomer):16,00 g/mol x 4 =64,00 g/mol
* Total molmassa av cuso₄ =63,55 + 32,06 + 64,00 =159,61 g/mol
2. Beräkna mullvadarna med cuso₄:
* Mol =massa / molmassa
* Moll av cuso₄ =42,1 g / 159,61 g / mol =0,264 mol
3. Bestäm de producerade jonerna:
* När cuso₄ löses upp i vatten, dissocieras den i koppar (ii) joner (Cu²⁺) och sulfatjoner (so₄²⁻):
* Cuso₄ (aq) → cu²⁺ (aq) + so₄²⁻ (aq)
4. Beräkna mullorna av joner:
* Eftersom en mol cuso₄ producerar en mol Cu²⁺ och en mol SO₄²⁻, är det totala antalet mulloner joner:
* 0,264 mol Cu²⁺ + 0,264 mol so₄² =0,528 moljoner
Därför upplöstes 42,1 g cuso₄ i vattenfrigöring 0,528 mol joner.