1. Hitta den molmassan av Fe₂o₃:
* Järn (Fe) har en molmassa på 55,845 g/mol.
* Syre (O) har en molmassa på 15.9994 g/mol.
* Fe₂o₃ har 2 järnatomer och 3 syreatomer:(2 * 55.845 g/mol) + (3 * 15.9994 g/mol) =159.6882 g/mol
2. Använd formeln:mol =massa / molmassa
* mol =231 g / 159.6882 g / mol
* Mullvader ≈ 1,45 mol
Därför finns det cirka 1,45 mol Fe₂o₃ i 231 g av föreningen.