• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Hur mycket bestämmer du molariteten för en lösning 10 gram NaOH i 500 ml lösning?
    Så här bestämmer du molariteten för en 10 gram NaOH -lösning i 500 ml:

    1. Konvertera gram NaOH till mol:

    * molmassa av NaOH: 22,99 g/mol (Na) + 15,999 g/mol (O) + 1,008 g/mol (H) =39,997 g/mol

    * mol NaOH: (10 g NaOH) / (39.997 g / mol) =0,250 mol NaOH

    2. Konvertera milliliter av lösning till liter:

    * liter lösning: (500 ml) / (1000 ml / L) =0,500 L

    3. Beräkna molaritet:

    * molaritet (M): (Moles of Solut) / (Liters of Solution)

    * molaritet: (0,250 mol NaOH) / (0,500 L) = 0,500 m

    Därför är lösningens molaritet 0,500 m.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com