1. Jordens omkrets:
* Jordens omkrets vid ekvatorn är cirka 40 075 kilometer (24 901 miles).
2. Omkrets på din latitud:
* Omkretsen av en cirkel minskar när du rör dig bort från ekvatorn. Vi kan använda kosinusen på din latitud för att hitta omkretsen på din plats:
* Omkrets vid latitud =jordens omkrets * cos (latitud)
* Omkrets vid 43,5 grader norr =40,075 km * cos (43,5 °) ≈ 29 000 km
3. Distansen rest på en dag:
* Eftersom jorden roterar en gång var 24:e timme är avståndet som reste av en byggnad på din latitud på en dag lika med omkretsen vid den latitud:
* Rest avstånd =29 000 km
Därför reser vetenskapsbyggnaden på din campus cirka 29 000 kilometer på en dag på grund av jordens rotation.