• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Ett föremål med en massa på 4,6 kg och volym 0,0025 kubikmeter är nedsänkt i vatten. Vad den livliga kraften på objektet?
    Så här beräknar du den flytande kraften på objektet:

    Förstå flytkraft

    * Archimedes princip: Ett föremål som är nedsänkt i en vätska upplever en uppåtgående kraft som är lika med vikten på den vätskan som fördrivs av objektet.

    steg för att beräkna den livliga kraften

    1. Hitta volymen av vattenfördrivet: Eftersom objektet är helt nedsänkt är volymen av vattenförskjutning lika med objektets volym (0,0025 kubikmeter).

    2. Beräkna massan av vattenfördrivet:

    * Densitet av vatten =1000 kg/m³

    * Massa =densitet * volym

    * Massa vattenförskjutna =1000 kg/m³ * 0,0025 m³ =2,5 kg

    3. Beräkna vikten på vattenfördrivet:

    * Vikt =mass * acceleration på grund av tyngdkraften (g =9,8 m/s²)

    * Vikt av vattenförskjutna =2,5 kg * 9,8 m/s² =24,5 n (Newtons)

    Därför är den livliga kraften på objektet 24,5 Newtons.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com