1. Hitta den molmassan av aceton (C₃H₆O):
* Kol (c):12,01 g/mol * 3 =36,03 g/mol
* Väte (H):1,01 g/mol * 6 =6,06 g/mol
* Syre (O):16,00 g/mol * 1 =16,00 g/mol
Total molmassa: 36,03 + 6,06 + 16,00 =58,09 g/mol
2. Konvertera gram aceton till mol:
* Mol =(gram aceton) / (molmassa av aceton)
* Mol =0,435 g / 58,09 g / mol =0,00749 mol
3. Använd Avogadros nummer för att hitta antalet molekyler:
* Avogadros nummer:6.022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler =(mol aceton) * (Avogadros nummer)
* Antal molekyler =0,00749 mol * 6,022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler ≈ 4,51 x 10²¹ molekyler
Därför finns det cirka 4,51 x 10²¹ molekyler av aceton närvarande i 0,435 g aceton.