1. Bestäm den empiriska formeln:
* Antag ett 100 g prov: Detta gör att procentsatserna direkt är lika med gram.
* Konvertera gram till mol:
* Kol:65,45 g / 12,01 g / mol =5,45 mol
* Väte:5,45 g / 1,01 g / mol =5,40 mol
* Syre:29,09 g / 16,00 g / mol =1,82 mol
* Dela efter det minsta antalet mol:
* Kol:5,45 mol / 1,82 mol =3
* Väte:5,40 mol / 1,82 mol =3
* Syre:1,82 mol / 1,82 mol =1
* Den empiriska formeln är C3H3O
2. Bestäm molekylformeln:
* Beräkna den empiriska formelmassan: (3 * 12.01) + (3 * 1.01) + (1 * 16.00) =55.06 g/mol
* Hitta förhållandet mellan molmassan och den empiriska formelmassan: 110,1 g/mol/55,06 g/mol =2
* multiplicera abonnemanget i den empiriska formeln med förhållandet: C3H3O * 2 = C6H6O2
Därför är molekylformeln för hydrokinon C6H6O2.