1. Beräkna den empiriska formelmassan:
* Den empiriska formeln C₂H₅ har en massa av:(2 * 12,01 g/mol C) + (5 * 1,01 g/mol H) =29,07 g/mol
2. Bestäm förhållandet mellan molmassan och den empiriska formelmassan:
* Molmassa / empirisk formelmassa =58 g / mol / 29,07 g / mol ≈ 2
3. Multiplicera abonnemanget i den empiriska formeln med förhållandet:
* Eftersom förhållandet är 2 multiplicerar du abonnemanget i C₂H₅ med 2:C₂H₅ * 2 = C₄H₁₀
Därför är föreningens molekylformel C₄H₁₀.