• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilket tryck utövas av 743,3 g CH4 i en 0,850 L stålbehållare vid 145,7 K?
    Så här löser du detta problem med den ideala gaslagen:

    1. Konvertera gram CH4 till mol:

    * Molmassa av CH4 =12,01 g/mol (c) + 4 * 1,01 g/mol (H) =16,05 g/mol

    * Moll av CH4 =743,3 g / 16,05 g / mol =46,32 mol

    2. Använd den ideala gaslagen:

    * Den ideala gaslagen är: pv =nrt

    * P =tryck (i atmosfärer)

    * V =volym (i liter)

    * n =antal mol

    * R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

    * T =temperatur (i Kelvin)

    3. Lös för tryck (P):

    * P =(nrt) / v

    * P =(46,32 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 145,7 k) / 0,850 l

    * P ≈ 837 atm

    Därför är trycket som utövas med 743,3 g CH4 i en 0,850 L stålbehållare vid 145,7 K cirka 837 atm.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com