1. Förstå konceptet:
* molmassa: Massan av en mol av ett ämne.
* syrgas (O₂): Syre finns som en diatomisk molekyl (två syreatomer bundna samman).
2. Hitta den molmassan av syrgas:
* Den molmassan av syre (O) är ungefär 16 g/mol.
* Den molmassan av syrgas (O₂) är 2 * 16 g/mol =32 g/mol.
3. Beräkna vikten:
* vikt =mol * molmassa
* Vikt =0,8834 mol * 32 g/mol
* Vikt ≈ 28,27 g
Därför är vikten av 0,8834 mol syregas cirka 28,27 gram.