1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen
Först behöver vi den balanserade kemiska ekvationen för reaktionen mellan NaClO3 (natriumklorat) och CR2O3 (krom (III) oxid). Denna reaktion är lite komplex och producerar flera produkter. Det är troligt att du är intresserad av bildandet av natriumkromat (Na2Cro4). Den balanserade ekvationen skulle vara:
6 NaClo3 + 2 Cr2O3 → 2 Na2Cro4 + 6 NaCl + 3 O2
2. Konvertera massor till mol
* naclo3:
* Molmassa av NaClo3 =106,44 g/mol
* Mol av NaClo3 =(15 g) / (106,44 g / mol) =0,141 mol
* CR2O3:
* Molmassa av CR2O3 =151,99 g/mol
* Mol av CR2O3 =(20 g) / (151,99 g / mol) =0,132 mol
3. Bestäm molförhållandet från den balanserade ekvationen
Den balanserade ekvationen visar att 6 mol NaClo3 reagerar med 2 mol CR2O3.
4. Beräkna den begränsande reaktanten
* naclo3: Om alla 0,141 mol NaClo3 reagerade, skulle det kräva (0,141 mol NaClo3) * (2 mol CR2O3 / 6 mol NaClo3) =0,047 mol CR2O3. Vi har mer än tillräckligt med CR2O3 (0,132 mol).
* CR2O3: Om alla 0,132 mol CR2O3 reagerade, skulle det kräva (0,132 mol CR2O3) * (6 mol NaClo3 / 2 mol CR2O3) =0,396 mol NaClO3. Vi har inte tillräckligt med NaClo3 (endast 0,141 mol).
Slutsats:
Eftersom vi inte har tillräckligt med NaClo3 för att reagera med hela CR2O3, är naClo3 den begränsande reaktanten .