• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Hur snabbt kommer en man att resa 556 fot på 1,7 km / h?
    Så här löser du detta:

    1. Konvertera mph till fötter per sekund:

    * Det finns 5280 fot på en mil.

    * Det finns 3600 sekunder på en timme.

    * Så 1,7 km/h är lika med (1,7 miles/timme) * (5280 fot/mil)/(3600 sekunder/timme) =2,5067 fot per sekund.

    2. Beräkna tiden:

    * Tid =avstånd / hastighet

    * Tid =556 fot / 2.5067 fot / sekund =221,8 sekunder

    3. Konvertera sekunder till minuter och sekunder:

    * 221,8 sekunder är lika med 3 minuter och 41,8 sekunder (ungefär).

    Därför kommer mannen att resa 556 fot på cirka 3 minuter och 41,8 sekunder med en hastighet av 1,7 mph.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com