1. Förstå den kemiska formeln:
* Den kemiska formeln CUCL₂ berättar att en molekyl koppar (II) klorid (CUCL₂) innehåller en kopparatom och två kloratomer (CL).
2. Använd Avogadros nummer:
* Avogadros antal säger att det finns 6,022 x 10²³ partiklar (atomer, molekyler, etc.) i en mol av ett ämne.
3. Ställ in beräkningen:
* Vi använder följande konverteringsfaktorer:
* 1 mol cucl₂ =1 mol cu
* 1 mol Cu =6,022 x 10²³ Cu -atomer
4. Beräkna antalet Cu -atomer:
* (5,33 mol CUCL₂) * (1 mol Cu / 1 mol CUCL₂) * (6,022 x 10²³ Cu -atomer / 1 mol Cu) = 3,21 x 10²⁴ Cu -atomer
Därför finns det cirka 3,21 x 10²⁴ Cu -atomer i 5,33 mol CUCL₂.