mol vatten =massa vatten / molmassa vatten
Så här bryter du ner det:
* massa vatten: Detta är vikten på vattnet du arbetar med, vanligtvis uttryckt i gram (g).
* molmassa vatten: Detta är massan av en mol vattenmolekyler. Den molära massan av vatten (H₂O) är ungefär 18,015 g/mol. Du kan beräkna detta genom att tillsätta atommassorna av väte (1,008 g/mol) och syre (15.999 g/mol):
* 2 (1,008 g/mol) + 15.999 g/mol =18.015 g/mol
Exempel:
Låt oss säga att du har 36 gram vatten. För att beräkna mullvad med vatten skulle du göra följande:
* mol vatten =36 g/18,015 g/mol =2 mol
Därför är 36 gram vatten lika med 2 mol vatten.