1. Beräkna den molmassan för H₂O:
* H₂O har 2 väteatomer (1 g/mol vardera) och 1 syreatom (16 g/mol).
* Molmassa av H₂O =(2 * 1 g/mol) + (1 * 16 g/mol) =18 g/mol
2. Beräkna mullvadarna H₂O:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =44 g / 18 g / mol =2,44 mol H₂O
3. Beräkna antalet molekyler av H₂O:
* Antal molekyler =mol * Avogadros antal
* Antal molekyler =2,44 mol * 6,022 x 10²³ molekyler/mol ≈ 1,47 x 10²⁴ molekyler
4. Beräkna antalet atomer i 44 gram H₂O:
* Varje molekyl av H₂O innehåller 3 atomer (2 väte + 1 syre).
* Totalt antal atomer =antal molekyler * Antal atomer per molekyl
* Totalt antal atomer =1,47 x 10²⁴ Molekyler * 3 Atomer/molekyl ≈ 4,41 x 10²⁴ Atomer
Därför:
* Det finns 2,44 mol av H₂O i 44 gram.
* Det finns ungefär 1,47 x 10²⁴ molekyler av H₂O i 44 gram.
* Det finns ungefär 4,41 x 10²⁴ atomer i 44 gram H₂O.