1. Balanserad kemisk ekvation:
Reaktionen du beskriver är förbränningen av en kolinnehållande förening (som ett kolväte) för att producera koldioxid (CO2) och vatten (H2O). Eftersom vi bara bryr oss om syre och koldioxid kan vi förenkla ekvationen:
C + O2 → CO2
2. Molförhållanden:
Den balanserade ekvationen visar att 1 mol O2 producerar 1 mol CO2.
3. Molmassa:
* Molmassan för O2 är 32 g/mol (16 g/mol för varje syreatom).
* Molmassan för CO2 är 44 g/mol (12 g/mol för kol och 32 g/mol för syre).
4. Beräkning:
* Steg 1: Beräkna molens O2:
mol O2 =massa av O2 / molmassa av O2 =8,0 g / 32 g / mol =0,25 mol
* Steg 2: Eftersom molförhållandet O2 och CO2 är 1:1 har du 0,25 mol CO2 producerad.
* Steg 3: Beräkna massan av CO2:
Massa av CO2 =mol CO2 * molmassa av CO2 =0,25 mol * 44 g/mol =11 g
Svar: 11 gram CO2 används när 8,0 gram O2 produceras.