* galena innehåller inte järn (Fe). Det är en förening av bly (PB) och svavel (er).
* Procentkomposition är procentandelen med massa för varje element i en förening.
Låt oss beräkna den procentuella sammansättningen av PB och S i Galena:
1. Hitta den molmassan för PBS:
* PB:207,2 g/mol
* S:32,06 g/mol
* Molmassa av PBS =207,2 + 32,06 =239,26 g/mol
2. Beräkna massprocenten av PB:
* (Massa av PB / molmassa av PBS) * 100%
* (207,2 g/mol/239,26 g/mol) * 100% = 86,6%
3. Beräkna massprocenten av S:
* (Massa av S / molmassa av PBS) * 100%
* (32,06 g/mol/239,26 g/mol) * 100% = 13,4%
Därför är den procentuella sammansättningen av Galena 86,6% bly (PB) och 13,4% svavel (er) .